fbpx
Blog

Göz Kuruluğuna Doğal Bir Çözüm Olarak PRP Uygulaması 

Göz altı morluklarının tedavisi için PRP

Göz Kuruluğuna Doğal Bir Çözüm Olarak PRP Uygulaması 

Göz kuruluğu, kuru göz sendromu veya tıbbi terminolojide Keratokonjonktivit sicca olarak da bilinen göz kuruluğu, göz yüzeyinde yeterli yağlanma ve nem eksikliği ile karakterize edilen bir durumdur. Gözlerin ürettiği gözyaşları, net görüşün ve göz sağlığının korunması için gereklidir. Gözler yeterince gözyaşı üretmediğinde veya gözyaşları çok çabuk buharlaştığında kuruluğa neden olabilir. Göz kuruluğu, gözleriniz yeterince gözyaşı üretmediğinde veya ürettiğiniz gözyaşları iyi kalitede olmadığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Bu rahatsızlık, tahriş ve iltihaplanma ile sonuçlanabilir.

Göz kuruluğu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi belirti ve sendrom ile beraber ortaya çıkabilir: 

  • Gözlerde yanma veya batma hissi
  • Gözlerde pütürlü veya kumlu his
  • Gözlerde kızarıklık ve tahriş
  • Bulanık görme
  • Işığa karşı artan hassasiyet
  • Kontakt lens takma zorluğu

Resme daha geniş baktığımızda göz kuruluğunun ortaya çıkmasına neden olan yaş alma, yoğun ilaç kullanımı, alerji, çevresel ve medikal koşullar gibi bazı dış faktörler olabilir. Çünkü yaşlandıkça gözyaşı bezleri daha az gözyaşı üretme eğilimindedir. Kuru hava, rüzgar ve duman gibi çeşitli çevresel faktörler gözleri kurutabilir. Yoğun ilaç kullanımı ya da sjögren sendromu ve romatoid artrit gibi bazı tıbbi durumlar gözyaşı bezlerine zarar verebilir ve gözyaşı üretimini azaltabilir. Ayrıca polen, tüy ve toz alerjisi de göz kuruluğuna sebebiyet verebilir. Kronik biçimde göz kuruluğu çekiyorsanız ya da yanma ve batma gibi belirtileri yoğun biçimde hissediyorsanız, öncelikle bir göz doktoru veya göz uzmanına görünmeniz ve göz kuruluğuna neden olan faktörleri tespit etmenizi tavsiye ederiz.     

Platelet bakımından zengin plazma (PRP) iyileşmeyi desteklemek için hastanın kendi kanını kullanan bir tür rejeneratif uygulamadır. PRP, hücre büyümesini ve onarımını uyaran proteinler olan büyüme faktörleri bakımından zengindir. PRP’nin göz kuruluğu da dahil olmak üzere bir dizi durumun tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

PRP göz damlaları, benzer PRP uygulamalarında olduğu gibi hastanın kendi kanından elde edilir.Trombositleri diğer kan hücrelerinden ayırmak için kan santrifüj edilir. Trombositler daha sonra konsantre edilir ve PRP göz damlası oluşturmak için bir baz solüsyonla karıştırılır. 

Çalışmalar, PRP göz damlalarının orta ila şiddetli kuru göz için etkili bir tedavi olabileceğini göstermiştir. PRP göz damlaları genellikle iyi tolere edilir, ancak olası tahriş veya enfeksiyon riski için tedavi sonrası hastayı iyi gözlemlemek önemlidir. 

PRP göz damlası, topikal olarak altı hafta boyunca günde altı defa göze uygulanır. PRP tedavisi gözyaşı üretimini artırmaya, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olurken, hasarlı kornea yüzeyinin iyileşmesine de yardımcı olur. 

T-LAB, PRP tedavisi için özel olarak geliştirilmiş ürünleriyle sağlık profesyonellerine ve hastalara çeşitli seçenekler sunmaktadır. T-LAB PRP Kit ve diğer profesyonel ürünler, göz kuruluğu tedavisi için kullanılan göz damlalarının üretiminde güvenilir bir çözüm sunar. T-LAB ürünleri, hastaya özel ve minimal risk taşıyan bir tedavi yaklaşımını desteklemektedir. Göz kuruluğu ile mücadelede etkili bir çözüm arayanların T-LAB PRP tedavisi için PRP odaklı çalışan göz doktoru uzmanlarına muayene olarak, göze uygulanan PRP uygulamaları hakkında bilgi alabilir. 

PRP Göz Damlası Tedavisine Dair Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

PRP göz kuruluğuna iyi gelir mi?

Göz kuruluğunda, oküler yüzey dokusu hasar görür ve hasta her göz kırptığında batma hissi yaşar. PRP; büyüme faktörleri, sitokinler, albümin açısından zengindir ve bu içeriği ile oküler doku hasarının iyileşmesini destekler. PRP, kuru göz hastalığının belirti ve semptomlarında iyileşmeye yol açar. Göz kuruluğu tedavisi için PRP bir solüsyon haline getirilir ve göze topikal olarak uygulanır. Böylece nemli ortam oluşturulmuş olur.  PRP göz damlaları sadece bir kayganlaştırıcı görevi görmekle kalmaz, aynı zamanda hasarlı kornea epitelinin iyileşmesine yardımcı olmak için insan gözyaşında bulunan birkaç temel besini de oküler yüzeye sağlar. PRP göz damlası, otolog ve katkı maddesi içermeme özellikleriyle hastaya özel ve minimum riske sahip tedavi yöntemidir. 

Göz kuruluğu için PRP nasıl uygulanır?

PRP göz damlaları, günde 6 kez 1 damla olacak şekilde uygulanır. Tedavi 6 hafta boyunca tekrarlanır ve hastalığın seyri, doktor tarafından takip edilir. Uygun görüldüğü takdirde tedavi, uygulama miktarı arttırılarak devam ettirilebilir. 

Göz Kuruluğuna Yönelik PRP Tedavisi İçin Hangi T-LAB Ürünleri Kullanılır? 

Farklı rahatsızlıkların tedavisine yönelik geliştirilen PRP uygulamaları için seçkin bir ürün yelpazesi sunan T-LAB, göz kuruluğunun tedavisine yönelik göz damlası üretiminde kullanılmak üzere T-LAB PRP Kit, T-LAB PRP Tubes ve T-LAB Next Syringe ürünlerini geliştirmiş ve sağlık profesyonellerinin hizmetine sunmuştur.