fbpx
Blog

PRP Cilt Tedavisi ile Lekeler Artık Kaderiniz Değil!

PRP Yüz Uygulamaları PRP KİT ile kırışıklık tedavisi

PRP Cilt Tedavisi ile Lekeler Artık Kaderiniz Değil!

Çoğumuz farkında olmasa da derimiz ve cildimiz aslında bedenimizde, en büyük alanı kaplayan organımızdır. Derimiz bizimle soluk alıp verir, mümkün mertebe kendisini yeniler ama bir o kadar da hasarlanmaya, yaralara açıktır. Bedenin darbelerle ya da dış etkenlerle karşılaştığında ilk koruyucu tabakası olan cildimiz yıllar geçtikçe, kendisini ilk gençlik dönemlerindeki kadar hızlı ve kusursuz biçimde yenileyemez.  

Daha önce cildimizde varlığını fark etmediğimiz ve zaman içerisinde ortaya çıkan cilt lekeleri, günümüzde birçok insanın karşılaştığı, yaygın bir sorundur. Bahsettiğimiz yaş faktörünün yanı sıra cilt lekeleri dik güneş ışınlarına sıklıkla ve uzun saatler maruz kalma, kozmetik ürünlerinin yoğun kullanımı, ilaç yan etkileri ya da alerjik etkiler, kimyasal temizlik ürünlerinin dikkatsizce veya eldivensiz/koruyucusuz kullanımı, stresin kaynaklı cilt sorunları, çeşitli yaralanmalar, kişideki birtakım hormonal değişiklikler ve olası genetik faktörler ile ilişkilidir. Ancak, günümüzde estetik dünyasında popüler hale gelen Platelet Rich Plasma (PRP) terapisi, tüm bu saydığımız ve derimizin kendisini etkili biçimde yenileyip yok edemediği cilt lekelerine karşı etkili bir çözüm sunar.

Önceki bloglarımızda ve websitemizdeki açıklamalarda da belirttiğimiz gibi PRP uygulaması, kişinin kendi kanından elde edilen zenginleştirilmiş plazmanın tekrar kişiye enjekte edilmesini ifade eden, tıbbi uygulamanın adıdır. Bu plazma kişinin derisine uygulandığında, cildin yeniden yapılanma sürecini hızlandıran büyüme faktörlerini içerir. PRP uygulaması, ciltteki lekelerin görünümünü azaltmak, kolajen üretimini artırmak ve cildin gençleşmesine destek olmak amacıyla gerçekleştirilir. 

Bu bağlamda güzellik ve cilt bakımı dünyasında hızla popülerlik kazanan PRP Leke Tedavisi  başlıca cilt sorunlarına karşın etkili bir çözüm sunar. Ciltteki lekeler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli faktörlerin bir ya da birden çoğunun etkisiyle ortaya çıkabilir; bu nedenle, PRP’nin leke tedavisinde nasıl bir rol oynadığını anlamak önemlidir.

PRP uygulaması, yaralanmalar, güneş ışığına fazla maruz kalma, kozmetik kullanımı, alerjik reaksiyonlar, hormonal değişiklikler veya genetik yatkınlık gibi çeşitli nedenlerle oluşan cilt lekelerinin tedavisinde önemli iyileşmeler sağlar. Örneğin PRP, ciltteki lekeleri azaltarak yeni liflerin düzenli hizalanmasına yardımcı olur, böylece cilt daha pürüzsüz ve eşit bir görünüme kavuşur. Ayrıca, PRP enjeksiyonları, kolajen ve elastin üretimini artırarak, cildin gençleşmesini destekler. 

Bunların yanı sıra ciltte PRP terapisi, gelişmiş kan dolaşımı ve daha hızlı iyileşme için ciltte yeni kan damarları oluşturur. Yeni kan damarları oluşumu ile yenilenme süreci hızlanır. Ayrıca PRP enjeksiyonu mezoterapi, mikro iğneleme vb. metotlarla birlikte de uygulanabilmektedir. Böylece leke görünümünde azalma gözlemlenir.

Cilde uygulanan PRP tedavisi sivilce lekelerinin görünümünü de azaltabilir. Sivilce lekeleri genellikle ciltteki kolajen kaybı nedeniyle oluşur. PRP uygulaması, ciltteki bu kaybı telafi eder, kolajen ve elastin üretimini destekler ve cilt katmanını dolgunlaştırarak sivilce lekelerini hafifletir. Genelde 2 haftalık aralıklarla 4 etapta uygulanan seans sayısı, lekelerin ciddiyetine ve vücudun yenilenme yeteneğine bağlı olarak belirlenir. Sivilce lekeleri sivilce oluşumunun ciddiyetine göre fazla miktarda ise uygulanacak PRP seansı da arttırılmalıdır. Cildin tedaviye verdiği  gelişim takip edilerek seans aralıkları da buna göre planlanabilir. Tedavinin düzenli alınması bu noktada etkili bir faktördür. 

Uzun süre güneşe maruz kalma sonucu oluşan kahverengi lekeler olarak karşımıza çıkan güneş lekeleri de etkili bir PRP uygulaması ile azaltılabilir. Büyüme faktörleri içeren PRP, hücreleri yenilenmeye teşvik eder, ciltteki kahverengi lekeleri eşitler ve cildin normal tonuna dönmesine yardımcı olur. Bu noktada sivilce ve akne lekelerinde olduğu gibi güneş lekelerine yönelik tedavi için de PRP seans sayısı, lekelerin ciddiyeti ve oluşum nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir diyebiliriz. 

Güneşten gelen ve cilde zarar veren ışınlar, hamilelik, doğum kontrolü için alınan ilaçlar, kullanılan başka ilaç ve kremler, tiroit hastalıkları gibi etkenlerle oluşan güneş lekelerini PRP yöntemi ile tedavi etmek için yine 2 hafta aralıklarla yapılan 4 seanslık bir tedavi önerilebilir. Ancak, tedavinin etkinliğine ve lekelerin durumuna bağlı olarak seans sayısı uzman hekim kontrolünde arttırılabilir. Uygulama öncesinde, lekenin türü ve oluşum nedeni uzman hekimler tarafından dikkatlice değerlendirilmeli ve buna göre bir tedavi süreci belirlenmelidir. 

Sonuç olarak cilt lekeleri, birçok insan açısından estetik kaygıların hakim olduğu konulardan biridir; ancak PRP gibi yenilikçi tedavilerle bu sorunları ele almak ve çözmek mümkündür. Altını çizdiğimiz gibi PRP, doğal bir yöntemle cildin gençleşmesine yardımcı olabilir ve lekelerin azalmasına ciddi oranda katkıda bulunabilir. Ancak, herkesin cilt yapısı farklıdır, bu nedenle PRP uygulamalarına başlamadan önce mutlaka uzman bir doktordan danışmanlık almalı ve PRP uygulamasını da yetkili hekimler aracılığı ile yaptırmalısınız. 

Unutmayın, sağlıklı ve ışıltılı bir cilt, insanın en şık ve değerli kıyafetidir. Her koşulda cildinize iyi bakmayı ihmal etmeyin! 

PRP Leke Tedavisine Dair Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

  • PRP Lekelere Uygulanır mı?

Ciltte oluşan lekeler, yaralanma, akne, güneş ışığına maruziyet sonucu, kozmetik ürünlerin kullanımı sonucu, hormonal değişimler sonucu, genetik yatkınlık sonucu ve kullanılan bazı ilaçlar sonucunda olabilir. Ciltte yaşanan herhangi bir travma, cilt katmanlarında düzensiz iyileşme, leke oluşumu ile sonuçlanır. Bunun nedeni, yeni dokuların orjinal dokularınızın düzgün, eşit matrisi yerine kusurlu bir modelde iyileşmesidir. PRP, yeni liflerin daha iyi hizalanması ve cildin daha pürüzsüz bir görünüme sahip olması, ciltte renk eşitlenmesi için iyileşme sürecini hızlandırarak leke görünümünde iyileşme yaratır. 

  • PRP Sivilce Lekelerini Geçirir mi?

Sivilce lekelerinin görünümünde iyileşme sağlamak için PRP uygulanabilmektedir. PRP ciltte kollajen ve elastinin gelişimini destekler ve cilt katmanını dolgunlaştırarak, sivilce lekeleri ve izlerini önemli ölçüde hafifletir. Sivilce lekeleri için 2 haftalık aralıklarla 4 seans uygulama yapılabilir. Bu sayı aynı zamanda sivilce izleri sorununuzun ciddiyetine ve vücudunuzun yenilenme yeteneklerine de bağlı olacaktır.

  • PRP Güneş Lekelerini Geçirir mi?

Güneş lekeleri uzun süre ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında ciltte görülen kahverengi lekelerdir. Güneş lekelerinin tedavisi için öncelikle oluşum sebebi irdelenmelidir. Tedavide belirgin sonuç alınsa bile lekelere sebep olan etmen ortadan kaldırılmadıkça lekelerin tekrar oluşması söz konusu olabilir.  Öte yandan PRP, cilt yenilenmesini destekleyici etkisiyle güneş lekelerinin tedavisi için oldukça etkilidir ve içinde barındırdığı büyüme faktörleri sayesinde hücreleri yenilenmeye teşvik ederek, güneş lekelerinin yarattığı kahverengi lekelerin normal cilt tonu ile eşitlenmesini sağlar. 

  • Leke Tedavisi İçin Kaç Seans PRP Uygulanmalıdır?

Leke tedavisinde uygulama seansını belirleyici faktör yazımızın genelinde de belirttiğimiz gibi lekelerin ciddiyetidir. Lekelerin oluşum sebebi ve ciltteki durumu dikkatlice değerlendirilmelidir. Lekenin sivilce lekesi mi, güneş lekesi mi, yanık lekesi mi olduğu, ne zaman oluştuğu, derinliği gibi faktörler seans sayısı için belirleyici faktörlerdir. 2 hafta aralıklarla 4 seans PRP uygulaması yapılabilir. Uygulanan PRP’ler sonucunda gözlemlenen gelişime göre, uzmanlar tarafından seans aralıkları sıklaştırılır ve seans miktarı arttırabilir. 

Unutmayın ki sağlıklı bir cilt, kendinizi iyi hissetmenin öncelikli anahtarıdır!