fbpx
Blog

PRP ve Botoks Uygulamasının Farklılıkları

T-LAB PRP KİT ile Cilt Gözenek Tedavisi

PRP ve Botoks Uygulamasının Farklılıkları

PRP bir botoks uygulaması mıdır hakkında birçok soru yöneltilmektedir. PRP ve Botoks uygulamaları kırışıklıklar için kullanılan işlevsel olarak birbirinden farklı terapilerdir. PRP bir rejeneratif tıp tekniği olup dokuların kişinin kendi hücreleri ile gençleşmesini sağlar. Botoks uygulamaları ise dış kaynaklı özel proteinlerle hastanın kaslarının paralize olup kozmetik olarak iyi bir sonuç almayı amaçlayan bir uygulamadır.

Kişinin ihtiyacına göre PRP veya Botoks işlemi tercih edilebilir hatta kombine tedavi olarak hastaya uygulama yapılabilir. PRP gençleştirme işlemi olduğu için kırışıkların kolajen üretimini ve hücre bölünmesini destekleyerek giderilmesini sağlar. Botoks ise sinir uçlarının paralize olup kasların hareketinin engellenmesi ile kırışıkların önüne geçme işlemidir. PRP işlemleri var olan veya gelecekte oluşacak kırışıklıkların giderilmesi için kullanılabilir iken aynı zamanda genç ve parlak bir cilt elde etmek için uygulanabilir. Botoks ise kasların paralize olup kas hareketlerine bağlı kırışıklıkları etkiler. Bu yüzden iki yöntem birbiriyle tamamen farklıdır.

PRP sonrası botoks uygulaması ve birbirlerine karşı etkileşimleri de merak edilen bir diğer konu başlığıdır. Bu konu doktorlar arasında da tartışmalı bir konudur. PRP sonrası botoks uygulamalarına sıcak bakmayan doktorlar olduğu gibi kombine tedavilerde sorun olmadığını söyleyen birçok doktor vardır.  Fakat yapılan bilimsel kaynaklı çalışmalarda botoks ve PRP’nin birbirini inhibe eden bir etki göstermediğini kanıtlamıştır. Gerektiğinde kombine olarak kullanılan bu yöntemlerde önemli olan iki tekniğinde bir anda etki göstermediğini hatırlanmalıdır. Özellikle PRP Growth factorlerin yavaş salınımı ile 1 veya 2 hafta içerisinde beklenen sonuçları verecektir.