fbpx
Blog

T-LAB PRP KİT ile Kırışıklık Tedavisi Nedir ve Nasıl Etkili Olur? 

PRP Yüz Uygulamaları PRP KİT ile kırışıklık tedavisi

T-LAB PRP KİT ile Kırışıklık Tedavisi Nedir ve Nasıl Etkili Olur? 

Platelet Rich Plasma (PRP) yani trombositlerle zenginleştirilmiş plazma ile gerçekleştirilen PRP Yüz Kırışıklığı Tedavisi, insan yüzündeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü iyileştirebilme yetisiyle öne çıkan ve rejeneratif tıp alanında en son teknolojilerden faydalanan bir yöntemdir. Cerrahi müdahaleyi içermeyen bu tedavi uygulaması, kolajen üretimini uyarmak ve cilt gençleşmesini desteklemek için kişinin/hastanın kendi kanını kullanarak gerçekleştirilir. Doğal görünümlü sonuçları ile T-LAB PRP Kit ile kırışıklık tedavisi, yüzdeki yaşlanma belirtilerini gözle görülür biçimde geri almak isteyenlerin başvurduğu bir çözüm olmaktadır. Bu makalemizde, PRP yüz kırışıklık tedavisinin arkasındaki T-LAB teknolojisini ve daha genç bir görünüm elde etmek isteyenlere yönelik, “PRP KİT ile kırışıklık tedavisinin” faydalarına değineceğiz. 

PRP KİT ile Kırışıklık Tedavisinin Arkasındaki Teknoloji

Cildin zaman içerisinde kırışması elastikiyetini kaybetmesi, ciltte bulunan hücrelerin kolajen üretme işlemini zaman içerisinde kaybetmesi nedeniyle olmaktadır. Cilde yapılan PRP uygulamaları, uykuda olan fibroblastların yeniden aktive olup kolajen üretmesine ve aktif olarak sayılarını artırmasına yardımcı olur. Bu yüzden kırışıklık tedavilerinde PRP’nin kullanımı geniş bir alana yayılmak ile birlikte, hastalarda yüksek oranda olumlu sonuçlar alınmaktadır. 

Bu bağlamda, T-LAB PRP Kit ile gerçekleştirilen kırışıklık tedavisi, cildi gençleştirmek ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için vücudun kendi doğal iyileşme mekanizmalarından yararlanmaktadır. 

Yara iyileşmesinden sorumlu küçük kan hücreleri olan trombositler, kolajen ve elastin üretimini uyaran büyüme faktörleri içerir. PRP tedavisi, bu trombositleri izole edip konsantre ederek doğrudan tedavi alanına güçlü bir dozda büyüme faktörü sağlar. Bu, vücudun doğal onarım sürecini uyararak sağlıklı cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder.

Teknik açıdan ele alındığında T-LAB PRP KİT ile kırışıklık tedavisi PRP uygulamaları, 30 G iğne (T-LAB Fine Needle) ile intradermal subdermal olarak enjekte edilebilir. Daha acısız ve konforlu uygulamalar için T-LAB Hayalet İğne (LAB Fine Needle-Hayalet İğne) tercih edilebilir. 

PRP yüz kırışıklık tedavisini diğer kozmetik/estetik yöntemlerinden ayıran kritik nokta, bu PRP uygulamasında hastanın kendi kanının kullanılması ve alerjik reaksiyon veya yan etki riskinin minimuma inmesi ya da ortadan kalkmasıdır. Prosedür, hastadan az miktarda kan alınmasını, trombositleri konsantre etmek için işlenmesini ve ardından PRP’nin cilde enjekte edilmesini içerir.

PRP Kit ile Cilt Kırışıklığı Tedavisinin Yararları Nelerdir? 

Yukarıda teknik yönünü açıkladığımız PRP yüz kırışıklığı ya da cilt kırışıklığı tedavisi, kişilerin yüzlerindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve daha genç bir cilt elde etmek isteyenler için pek çok yarar sağlar. Bu PRP uygulamasının en önemli avantajlardan biri, hastanın kendi kanının kullanılması ve alerjik reaksiyonların veya dahası diğer yabancı maddelerden kaynaklanabilecek olumsuz risklerin ortadan kaldırılmasıdır. 

Ayrıca, PRP Kit ile sağlanan büyüme faktörlerinin konsantrasyonu, cildi sıkı ve elastik tutan önemli proteinler olan kolajen ve elastin üretimini uyarır. Bu da cildin doğal olarak gençleşmesini sağlayarak daha pürüzsüz bir doku sağlayarak kırışıklıkların azalmasına destek olur.

PRP yüz kırışıklığı tedavisinin bir diğer yararı da hızlı iyileşme sürecidir. Cerrahi müdahale içermeyen bir prosedür olduğundan, uzun dönemli iyileşme sürelerine, işten izin almaya ya da sosyal hayattan uzak durmaya gerek yoktur. Hastalar genellikle tedaviden hemen sonra günlük aktivitelerine devam edebilirler. Öte yandan, tedavi öncesi önlemler olarak PRP uygulamasından 2 gün önce aspirin ve NSAİ kullanımı, sigara-alkol alımı azaltılırsa daha etkili sonuçlar alınır. Çünkü bu etmenler PRP’nin kalitesinin ve performansın düşmesine sebep olabilir.

Sonuç olarak PRP Kit yüz kırışıklığı tedavisi, kırışıklıkları azaltmanın yanı sıra cilt tonunu ve dokusunu iyileştirebilir, yara izlerini giderebilir ve genel cilt kalitesini artırabilir. Bu bağlamda T-LAB PRP Kit ile gerçekleştirilen yüz kırışıklığı tedavisi uzun süreli sonuçlar sağlayan ve bireysel ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen çok yönlü bir tedavi seçeneğidir.

T-LAB PRP Kit ile PRP Kırışıklık Tedavisine Dair Sıkça Sorulan Sorular

 1. PRP Kırışıklık Tedavisinde Etkili Midir?

Evet, T-LAB PRP KİT ile yapılan kırışıklık tedavisi son derece etkilidir. Platelet bakımından zengin plazmanın (PRP) ciltteki fibroblastları uyararak kolajen üretimini artırması, cildin elastikiyetini geri kazanmasına ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Yüzde bulunan yaralanmış dokulara, güneş lekelerine, veya gençleşme istenilen her bölgeye uygulanabilir. PRP kanın plazma kısmının trombosit açısından zenginleştirilmiş bir yapısı olduğu için yüz bölgesinde, cildin her kısmına yapılabilir.

2. PRP Göz Çevresindeki Kırışıklıklara Uygulanabilir mi?

Evet, T-LAB PRP KİT, göz çevresindeki kırışıklıklara uygulanabilir. PRP otolog bir işlem olması ve kişinin kendi kanından yapılan bir tedavi süreci olduğu için yüzün her yerine uygulanabilir. Göz çevresindeki kırışıklıklarda kullanım alanı çok geniş olan PRP, dokunun bütünlüğünü destekleyerek kırışıklıklardan kurtulmak için kullanılan en iyi yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle göz çevresindeki ince kırışıklıkları tedavi etmede etkili olan PRP, cilde genç ve taze bir görünüm kazandırabilir.

3. Kırışıklıklarda PRP mi Daha Etkili Yoksa Mezoterapi Ürünleri mi?

PRP içerisinde bulunan plateletler ile hücreleri harekete geçiren büyüme faktörlerini salgıladıkları için hücrelerin doğrudan rejenerasyon yapmalarını sağlarlar. Öte yandan mezoterapi ürünleri daha çok hücrelerin eksik kalan makro moleküllerini tamamlamaya yönelik terapiler olduğu için doğrudan hücrelerin aktivasyonlarına etki etmezler. Bu açıdan PRP terapileri mezoterapi uygulamalarının önüne geçmektedir. PRP tedavileri uygun tarzda mezoterapi ürünleri ile aynı seansta ayrı ayrı enjeksiyon yapılarak hastanın fayda görmesi sağlanabilir. Fakat, PRP ve mezoterapi ürünlerinin karıştırılmaması gerekmektedir. Bunun sebebi olarak yoğunluğu azalan platelet konsantrasyonu gösterilebilir. Özetle kırışıklıkların tedavisinde PRP, mezoterapi ürünlerine göre daha etkilidir. PRP, içerdiği büyüme faktörleri ve plateletlerle hücreleri uyararak doğrudan rejenerasyon sağlar. Mezoterapi ürünleri ise genellikle hücre aktivasyonlarına dolaylı etki eder.

4. Kırışıklıklar İçin Kaç Seans PRP Uygulanmaktadır?

T-LAB PRP KİT ile kırışıklık tedavisinde önerilen seans sayısı genellikle 3’tür. Ancak hastanın cilt durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak doktorlar, seans sayısını artırabilir veya azaltabilir. İdeal sonuçlar için genellikle bir dizi seans önerilmektedir.