fbpx
Blog

PRP Uygulamasının Leke Tedavisinde Faydaları

website_blog_sayfagorselleri_08

PRP Uygulamasının Leke Tedavisinde Faydaları

Lekeler, yaralanma, akne, güneş ışığına maruziyet, kozmetik ürünlerin kullanımı, hormonal değişimler, genetik yatkınlık ve kullanılan bazı ilaçların kullanımı sonucunda ciltte hasarlar görülebilir. Ciltte yaşanan herhangi bir travma, cilt katmanlarında düzensiz iyileşme, leke oluşumu ile sonuçlanır. Bunun nedeni, yeni dokuların orijinal dokularınızın düzgün, eşit matrisi yerine kusurlu bir modelde iyileşmesidir. PRP, yeni liflerin daha iyi hizalanması ve cildin daha pürüzsüz bir görünüme sahip olması, ciltte renk eşitlenmesi için iyileşme sürecini hızlandırarak leke görünümünde iyileşme yaratır. PRP, kolajen ve elastini yeniden yapılandırmanın yanı sıra, gelişmiş kan dolaşımı ve daha hızlı iyileşme için ciltte yeni kan damarları oluşturur. Yeni kan damarları oluşumu ile yenilenme süreci hızlanır. Ayrıca PRP enjeksiyonu mezoterapi, mikroiğneleme vb. metotlarla birlikte de uygulanabilmektedir. Böylece leke görünümünde azalma gözlemlenir.

Sivilce lekelerinin görünümünde de iyileşme sağlamak için PRP uygulanabilmektedir. PRP ciltte kolajen ve elastinin gelişimini destekler ve cilt katmanını dolgunlaştırarak, sivilce lekeleri ile izlerini önemli ölçüde hafifletir. Sivilce lekeleri için 2 haftalık aralıklarla 4 seans uygulama yapılabilir. Bu sayı aynı zamanda sivilce izleri sorununuzun ciddiyetine ve vücudunuzun yenilenme yeteneklerine de bağlı olacaktır. Sivilce lekeleri sivilce oluşumunun ciddiyetine göre fazla miktarda ise uygulanacak PRP seansı arttırılmalıdır. Gelişim takip edilerek seans aralıkları da ona göre planlanabilir. Tedavide düzen ve tekrar sonucu belirler.

Güneş lekeleri de ciltte sıklıkla görünen hasarların başında geliyor. Bu lekeler uzun süre ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında ciltte görülen kahverengi lekelerdir. Kişinin cilt rengi, güneşten gelen ve cilde zarar veren ışınlar, hamilelik, doğum kontrolü için alınan ilaçlar, kullanılan ilaç ve kremler, tiroit hastalıkları güneş lekeleri oluşumuna sebep olabilir. Güneş lekelerinin tedavisi için öncelikle oluşum sebebi irdelenmelidir. Tedavide belirgin sonuç alınsa bile lekelere sebep olan etmen ortadan kaldırılmadıkça lekelerin tekrar oluşması söz konusudur. PRP, cilt yenilenmesini destekleyici etkisiyle güneş lekelerinin tedavisi için oldukça etkilidir. PRP içinde barındırdığı büyüme faktörleri sayesinde hücreleri yenilenmeye teşvik ederek, güneş lekelerinin yarattığı kahverengi lekelerin normal cilt tonu ile eşitlenmesini sağlar. Lekelerin ciddiyetine göre seanslar artırılabilir.

Leke tedavisinde uygulama seansını belirleyici faktör lekelerin ciddiyetidir. Lekelerin oluşum sebebi ve ciddiyeti değerlendirilmelidir. Lekenin sivilce lekesi mi, güneş lekesi mi, yanık lekesi mi olduğu, ne zaman oluştuğu, derinliği gibi faktörler seans sayısı için belirleyici faktörlerdir. 2 hafta aralıklarla 4 seans PRP uygulaması yapılabilir. Uygulanan PRP’ler sonucunda gözlemlenen gelişime göre seans aralıkları sıklaştırılır ve seans miktarı artırılır.